Телеканал

Телеканал "Десятка"

Стрічка новин Учнівської Республіки "Громадянин ХХІ століття"

Про нас

СИМВОЛІКА
Учнівської Республіки "Громадянин ХХІ століття"

СТРУКТУРА ВРЯДУВАННЯ


Учнівське самоврядування є універсальною формою активності, яку можна з однаковим успіхом вважати як способом організації буття шкільного колективу, так і чинником творчої самореалізації особистості.

Наш досвід свідчить, що самоврядування дозволяє учням розвинути такі соціальні якості людини, як толерантність, критичність і конструктивність мислення, повага до власної та чужої праці, оптимізм, гуманізм, здатність до самоаналізу та самовиховання. Воно спонукає до осмислення власної ролі у життєдіяльності колективу й є реальним фактором формування демократичних, правових засад і традицій у міжособистісному спілкуванні старшокласників, сприяє їхній підготовці до розбудови громадянського суспільства в Україні. І, нарешті, учнівське самоврядування є організацією, що складається з учнів, створена учнями й існує для учнів.

Наша Учнівська республіка «Громадянин XXI століття» - це ефективна форма підготовки гідного і прогресивного майбутнього.

Головне завдання в організації учнівського самоврядування полягає в тому, щоб через розвиток соціальної активності учнів виховувати в них почуття власної гідності, дати їм можливість реалізувати себе.

Створюючи модель учнівського самоврядування, ми прагнули втілити в життя мрію про дитячу самостійність, про можливість повної самореалізації, бо творити індивідуальність необхідно саме в юнацькому віці, коли формується характер та визначаються риси особливості. Саме тому і народилася ідея створення мікромоделі нашої держави - Учнівської республіки «Громадянин XXI століття» , -метою якої є залучення широкого загалу учнів до управління шкільним життям, набуття підлітками практичного досвіду, з яким вони зможуть краще адаптуватися в дорослому житті.

До складу кожного міністерства, крім міністра, входять його заступник і міністри кожного класу (з 5-11).

Органами судової влади є суд Честі Учнівської республіки. Голову суду Честі призначає Президент Учнівської республіки за згодою Парламенту, який, у свою чергу, призначає двох суддів, один із яких є вчитель. Також обирається 6 присяжних. За наявності в Учнівській республіці певних конфліктних ситуацій, які не можуть бути розв'язані двома конфліктуючими сторонами, кожна з цих сторін має право подати позов до суду Честі Учнівської республіки. Суд має розглянути позов протягом шести робочих днів. Якщо суд вважатиме його обґрунтованим, то має відбутися засідання суду Честі. У разі іншого рішення позов не розглядається.

З метою ефективного функціонування учнівського самоврядування ми запровадили двоступеневу структуру - загально шкільну і класну, - яка залучити всіх учнів до процесу самоуправління. Загальношкільну модель управління перенесено на рівень класу, що забезпечує поступову та ґрунтовну підготовку молодших школярів до подальшої роботи у старших класах з розвитку шкільного самоврядування. Це дає можливість залучити до роботи велику кількість учнів. Спостерігається тісний взаємозв'язок органів учнівського самоврядування класів із загальношкільними, внаслідок чого перші підпорядковані другим.

Майбутнє відкриває перед Учнівською республікою великі перспективи та можливості. У задумі багато нових цікавих справ, які дадуть можливість залучити якомога більше учнів до праці, здобути нові знання та набути практичний досвід громадського життя.

Від розвитку свідомості дитини залежить її подальше життя як повноправного члена суспільства та свідомого громадянина, який чітко знає свої права і обов'язки і може вільно орієнтуватись у політичній, економічній чи соціальній ситуації. Діяльність Учнівської республіки важлива не тільки для шкільного сьогодення, а й для майбутнього всіх її громадян.

Досвід переконливо засвідчує: Учнівська республіка - це ефективна форма підготовки суспільством свого гідного і прогресивного майбутнього.

Законодавчу гілку влади в Учнівській республіці уособлює Парламент, що складається з депутатів, які є представниками кожного класу з 7-го по 11-й. У нашій школі до парламенту Учнівської республіки входять 23- депутати.

Дуже важливим кроком в становленні нашої моделі самоврядування стало створення Конституції Учнівської республіки. Конституція Учнівської республіки була розроблена і затверджена депутатами Парламенту Учнівської республіки та обговорена і ухвалена всіма учнями школи на загальна-шкільному референдумі. Це дає можливість виховувати в учнів правову культуру громадянина України, яка формується передусім на основі свідомого ставлення до своїх прав і обов'язків, глибокої поваги до законів і правил людського співжиття.
 
За Конституцією Учнівська республіка є президентсько-парламентською; шкільна влада здійснюється на засадах її поділу на три гілки - законодавчу, виконавчу, судову.

Президент Учнівської республіки обирається з числа учнів 9-11-х класів терміном на один рік.

Проводяться демократичні вибори Президента Учнівської республіки, яким передує активний період передвиборної агітації. Вибори забезпечують великий виховний потенціал. Кандидати у президенти та їхні команди готують передвиборні програми, які захищають перед виборцями. Конкуренція завжди висока. Обговорення висунутих програм, цікаві змістовні запитання учнів засвідчують високий інтерес до організації навчально-виховного процесу в школі.

Цікавою, пізнавальною і хвилюючою для учнів школи є церемонія інавгурації Президента Учнівської республіки. Президент приймає присягу, текст якої склали самі учні. Така форма роботи дає великий емоційний ефект для формування в учнів правосвідомості.

Виконавчою владою є Кабінет міністрів Учнівської республіки, головою якого є Прем'єр-міністр, що керує роботою Уряду та звітує перед Парламентом і громадянами Учнівської республіки. Прем'єр-міністр, у свою чергу, призначає міністрів за згодою Президента. Збори міністрів проводяться раз на два тижні.

В Учнівській республіці діє 9 міністерств.

Нормативна база:

-   закон України "Про освіту";

-   Програма розвитку виховання в системі освіти України на 2003-2012 рр.;

-   Статут школи;

-   Конституція учнівської республіки «Громадянин XXI століття».
 

Перегляди сторінки за останній тиждень